هدلایت چیست؟

هدلایت های نوعی از لامپ هستند که در کاسه چراغ ماشین قرار میگیرند و جایگزین لامپ اصلی خود رو می شوند، همانطور که از اسمشان مشخص است وظیفه روشن کردن جاده را برعهده دارند.

هدلایت ها به نوعی جایگزین لامپ های زنون هستند و از تکونولوژی جدید تری برخوردار هستند.

لامپ هدلایت به نسل جدیدی از چراغ های خودرو گفته می شود که مزیت های بسیار بیشتری نسبت به سایر لامپ ها دارند. امنیت بالا، ساختار عالی، عمر طولانی، مصرف انرژی کمتر و…. همگی بخشی از این مزیت ها می باشد. لامپ های هدلایت عموماً در کاسه چراغ های جلو و یا نور افکن های سپر مورد استفاده قرار می گیرند. برای ساخت این دسته از لامپ ها از تکنولوژی هایی نظیر ال ای دی و اس ام دی استفاده می شود که هر دو جزو فناوری های ایمن و البته به روز در صنعت روشنایی هستند. این تکنولوژی ها نه تنها باعث ایجاد نوردهی مناسب تر می شوند، بلکه انرژی کمتری هم مصرف می کنند که در نوع خود منحصر به فرد است.

عمر بیشتر
عمر هدلایت ها عموماً بر حسب دقیقه محاسبه می شود و در مقایسه با لامپ های هم رده ی خود عمر بسیار بیشتری دارند. در بیشتر موارد این دسته از لامپ ها از خود کاسه چراغ عمر بیشتری خواهند داشت که این موضوع برای یک وسیله ی الکتریکی بسیار حائز اهمیت است. دلیل این موضوع را می توان وجود فن در بخش پشتی آن دانست که برای خنک کردن چیپ ست هدلایت است. این در حالی است که لامپ های زنونی چنین مزیتی ندارند.

مقاومت بالاتر
هدلایت ها بر خلاف لامپ های زنونی شکننده نیستند و به همین جهت دوام بسیار بالایی دارند. از طرفی دیگر متریال به کار رفته در ساختار آن ها به گونه ای است که در برابر ضربه و تغییرات دمایی مقاومت بسیار بالایی دارند. این مقاومت به گونه ای است که بارها در تصادفات کاسه ی چراغ از بین رفته اما هدلایت همچنان سالم مانده است.

نوردهی مناسب تر
لامپ هدلایت با استفاده از تکنولوژی های اس ام دی و ال ای دی ساخته می شود. ترکیب این دو نه تنها نوردهی را بهتر می کند، بلکه باعث می شود تا نور آن، چشم سایر رانندگان را هم اذیت نکند. این عامل باعث می شود تا نوردهی این چراغ ها ملایم تر و البته بهتر از چراغ های زنونی باشد که روشنایی بسیار مناسبی را به همراه دارد.

مصرف کمتر
هدلایت ها با توجه به نوع تکنولوژی به کار رفته در ساختارشان، انرژی الکتریکی کمتری را مصرف می کنند. از طرفی دیگر این موضوع به نوبه خود باعث روشن شدن سریع تر آن ها می شود و در طول زمان هم مشکلی برای سیم کشی ماشین ایجاد نمی کنند. این در حالی است که لامپ های زنونی انرژی بیشتری مصرف کرده و برای روشن شدن هم باید ابتدا گرم شوند.

امنیت بیشتر
فاکتور دیگری که در لامپ هدلایت بسیار ایده آل است، امنیت بالای آن است. عموماً در ساختار لامپ های زنونی از نوعی گاز استفاده می شود که در صورت بروز تصادف و یا مشکلات سیم کشی، می تواند منجر به آتش سوزی شود. از طرفی خود لامپ های زنونی بعد از مدت زمان مشخصی باعث بروز مشکلات مختلف در سیم کشی خودرو می شوند. این موضوع در حالی است که لامپ هدلایت چنین مشکلی را ندارد.

فن هدلایت
هدلایت ها دارای فن خنک کننده می باشد که این فن مصرف هدلایت را بهینه و آن را خنک می کند و از خراب شدن آن جلو گیری می کند . فن های برای هر ماشینی فرق دارد ولی وظیفه تمام آن ها خنک کننده می باشد.

چگونه هدلایت مناسبی برای خودرو انتخاب کنیم؟
برای انتخاب یک هدلایت مناسب باید از کارشناسان و یا فروشندگان آن کمک بگیرید تا از هدلایت خوب و مناسبی استفاده کنید . هر چراغ های نور دارای نور پایین و بالایی می باشد ، که با توجه به بدون هدلایت می توان آن را زیاد و یا کم کرد .